מה זו ירושה?

"הירושה" לרגע אחד נדמה שמדובר בסדרת סרטי אימה או ספרי מתח, (ואכן אחר בדיקה יש כזו סדרת ספרי מתח העונה לשם זה למקרה שאתם מחובבי הז'אנר) אך במקרה משפטי מדובר בירושה שהיא עזבונו של אדם שנפטר.

ירושה- מה זה אומר?

אם נסתכל בהגדרה הפשוטה של המושג 'ירושה' , חוק הירושה  בעצם מהווה פעולה משפטית בה לאחר שאדם מסוים נפטר כל אשר היה שייך לו עובר אל היורש שלו על פי חוק.

אם נסתכל על המושג בהגדרה הרחבה יותר- המושג 'הירושה' מתייחס לכל דבר שעבר מאדם אחד במשפחה הלאה- החל מתכונות גופניות ותכונות אופי, דרך מצבים בריאותיים שונים, ועד נכסים, תארים והון כספי.

בית המשפט הישראלי מחליט על הירושה של אדם לאחר שנפטר על פי דין או על פי צוואה. מכיוון שאחד מעקרונות היסוד בדיני ירושה הינו 'חופש לצוות' כלומר, כל אדם יחליט אם הוא רוצה לכתוב צוואה מלכתחילה, לשנות אותה כאשר ירצה או לבטלה לגמרי. כל עוד ישנה צוואה חתומה באופן חוקי- הירושה של אותו אדם תתבצע לפיה. אם לא קיימת צוואה- הרי שבית המשפט יקבע את היורשים לפי הוראות חוק הירושה.


קיבלתם ירושה? אתם חייבים לקרוא את הכתבה הבאה: מס על ירושה


ירושה קיימת מאז ומעולם ומבטאת בעיקר מעמד חברתי שכן בימי האצולה בארצות שונות בעולם הועברו בירושה תארים, קרקעות ונכסים ואפילו אנשים. אותה ירושה הועברה באופן אוטומטי וללא עוררין מאב לבן וכך הלאה מעצם היותם מאותה שושלת.  עד היום קיימת ירושה בארצות בהן יש מלך ו/או מלכה וכן אצל אנשים פרטיים המעבירים מדור לדור נכסים, קרקעות ואף תפקידים בחברה.

דיני ירושה:

דיני הירושה הינו תחום ששייך למשפט האזרחי, כלומר- חוק הירושה תקף לכל אחד מאזרחי המדינה בצורה שווה. אזרח המתנהל על הירושה יעשה זאת בבית משפט אזרחי. ישנה אפשרות לדון בירושה גם בבית דין רבני אם כך בחר אותו אדם, אך במידה והחוק בבית הדין הרבני אינו תואם את החוק בבית הדין המשפטי- לא ניתן לכפות או לקיים דיני ירושה דתיים. מכיוון שאין התערבות פוליטית או של דת ומדינה בדיני ירושה, ההבדל בין לדון בנושא בבית דין רבני לבין בית דין אזרחי מתבטא בחלוקת הממון בלבד.

אולי יעניין אותך צו ירושה ברבנות

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *