התנגדות לירושה

כאשר אדם נפטר לרוב הוא משאיר אחריו ירושה אשר מחולקת ליורשיו על פי צוואה מסודרת. מעבר לרצונות כותב הצוואה, יש כמובן את החוקים והדינים של כתיבת צוואה וחלוקת ירושה אשר יש להתייחס אליהם ולפעול לפיהם. בחלק מהמקרים מקבלים היורשים את הצוואה ופועלים לפיהם, אך ישנם גם מקרים של התנגדות לירושה.

מתי ניתן להביע התנגדות לירושה?

במידה ומחליטים להגיש את הבקשה באופן עצמאי- לאחר קריאת הצוואה וההחלטה להתנגד לה, יש להגיש לרשם הירושות צו לקיום ירושה. רק כאשר זה מפורסם בצורה פומבית ניתן להגיש בקשה להתנגדות, כאשר הזמן הוא לא יותר מארבעה עשר ימים מהפרסום הפומבי של צו הירושה.


אולי יעניין אותך לקרוא סכסוכי ירושה


איך מגישים התנגדות לירושה?

יש להדפיס ולא לכתוב בכתב יד את ההתנגדות לירושה בצורה מנומקת ומפורטת עם הסברים מדוע כל אחת מהסיבות מספקת עבור ביטול הצוואה הנוכחית ואי קיום חלוקת הירושה כפי שנקבע. יש כמובן לדאוג לכל האסמכתאות המגבות את הסיבות והנימוקים.

את ההתנגדות המודפסת יש לצלם מספר פעמים על מנת לייצר ממנה מספר עותקים ולהגיש אחד לרשם לענייני הירושה, לבית המשפט שידון בתיק ולכל שאר הצדדים המעורבים.

יש לשלם את האגרה עבור הגשת ההתנגדות לירושה ובנוסף יש למלא תצהיר משפטי שמאושר על ידי עורך דין מוסמך בתחום שמאשר את הכתוב בכתב ההתנגדות.

במידה ומחליטים להגיש את הבקשה על ידי פנייה לעורך דין המתמחה בדיני ירושה וצוואות- יש לספק ייפוי כוח ועורך הדין ידאג לביצוע שאר השלבים.

מה קורה לאחר הגשת ההתנגדות לירושה?

לאחר שהבקשה נקלטת אצל רשם הירושה הוא מעביר את הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה באופן אוטומטי אך ניתן לבקש להעביר את הדיון וההכרעה בתיק לבית הדין הרבני, וזאת בהסכמת כל הצדדים הנוגעים בדבר.

בהכרעת הדין בסוגייה- בית המשפט מנסה כמה שיותר לשמור על רצונו המקורי של המנוח אשר כתב את הצוואה ולהשאיר את הירושה כמה שיותר דומה למה שהוא ביקשה וציווה. במידה וישנם מסמכים המוכיחים אחרת או עדויות מהימנות המאפשרות לערער על הצוואה ועל אמינותה- בית המשפט כמובן מתחשב בהם לצורך הכרעה בסוגייה.

כאשר התנגדות לירושה מוגשת באופן עצמאי כל הצדדים המעורבים בתיק חייבים להיות פעילים, מודעים לתהליך ולהגיע להסכמה ביניהם על המשך התהליך וכיצד לפעול הלאה במידת הצורך. ההמלצה הרווחת היא לקחת ליווי של עורך דין צוואות וירושה אשר יוכל לטפל בתיק עם הידע המקצועי שלו, הקשרים והיכולת שלו להבין מה בית המשפט רוצה וצריך ולספק זאת במהירות וביעילות ולהגדיל את הסיכויים לזכייה בתיק.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *